Interaktywne monitory – innowacyjna technologia w nauczaniu i sztuce prezentacji

sala konferencyjna a monitory interaktywne
5/5 - (2 votes)

Technologia interaktywnych monitorów

Monitory dotykowe wyróżnia przede wszystkich wielkość, ich rozmiary zaczynają się od 55 cali, dzięki czemu nadają się doskonale do prezentacji danych dla większych grup słuchaczy. Najczęściej są wyposażone w profesjonalny panel LCD  o długim okresie żywotności, trwałą obudowę, którą wykonuje się m.in. ze szczotkowanego aluminium,  hartowaną szybę ochronną, która zabezpiecza delikatną matrycę oraz opcjonalnie OPS – slot, który umożliwia wbudowanie komputera klasy PC wewnątrz monitora. Interakcja dotykowa w urządzeniach opiera się na czterech technologiach:

• monitory pojemnościowe PCT, czyli technologia detekcji dotyku za pomocą czujników pojemnościowych. W tym przypadku w momencie dotyku powierzchni ekranu następuje aktywacja czujnika
  • monitory rezystancyjne – to technologia dwóch warstw, tj. szkła i folii poliestrowej rozdzielonych warstwą powietrza. Aktywacja czujnika następuje w efekcie naciśnięcia górnej warstwy, co powoduje zetknięcie się obydwu materiałów i przekaz informacji do mikrokontrolera
  • monitory optyczne – technologia polegająca umieszczeniu w narożnikach ekranu małych kamer które rejestrują dotyk. Wyróżnia ją wysoka wrażliwość, ponieważ palec lub wskaźnik wystarczy jedynie zbliżyć do monitora
  • technologia SAW –  technologia oparta na działaniu fal akustycznych, gdzie dźwięk jest pochłaniany w momencie dotknięcia ekranu

Monitory interaktywne w domu, na lekcjach i w biznesie.

Monitory interaktywne wyświetlając treść i odtwarzając dźwięki za pomocą funkcji dotykowej stały się świetnym narzędziem do pracy w wielu dziedzinach. Coraz częściej znajdują się na wyposażeniu szkół zmieniając tradycyjne metody nauczania w nowoczesne i znacznie sprawniejsze narzędzia. Interaktywne pomoce naukowe pozwalają dzieciom na czynny udział w zajęciach, są angażujące, oswajają z nowymi technologiami i ułatwiają pracę nauczycielom a interaktywny monitor w sali lekcyjnej to bezsprzecznie zmiana systemu nauczania na lepsze. Technologia ta znalazła również swoje miejsce w świecie biznesu. Wielkoformatowe monitory interaktywne w salach konferencyjnych to doskonałe rozwiązanie dla firm, ponieważ są przydatne nie tylko podczas prezentacji biznesowych ale można na nich również aktywnie notować, edytować i zapisywać informacje, wykorzystującym tym samym sprzęt do codziennej pracy podczas narad, konsultacji, dyskusji itp.

Jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Decydując się na zakup interaktywnego monitora musimy dokładnie określić nasze potrzeby a o wyborze sprzętu zdecyduje cały szereg parametrów, m.in.:

• wielkość monitora
  • rozdzielczość
  • rodzaje i ilość złączy
  • głośniki
  • ilość punktów dotyku
  • oprogramowanie
  • powłoka antyodblaskowa
  • wzmocnienie szyby frontowej

Nie bez znaczenia pozostanie oczywiście cena, a te wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy zł. Niezależnie jednak od tego czy interaktywny monitory np. dotykowy będą nam służyć w domu, w szkole czy w prowadzeniu firmy – na pewno warto rozważyć taką inwestycję.